Dlaczego należy zapalać i gasić silnik z wciśniętym sprzęgłem?
Uruchamianie silnika to dla wielu kierowców prosta czynność, która niestety często jest zaniedbywana. Niezwykle ważne jest, aby zapalać silnik samochodowy ze wciśniętym sprzęgłem, co może zapobiec poważnym awariom koła dwumasowego. Dlaczego jeszcze należy zwracać uwagę na prawidłowe uruchamianie i gaszenie silnika? Zachęcamy do sprawdzenia odpowiedzi na te pytania w poniższym wpisie.
Czy nieprawidłowe używanie sprzęgła może mieć wpływ na stan koła dwumasowego?
Zadaniem sprzęgła samochodowego jest przeniesienie momentu obrotowego z wału napędowego na wał napędzany. Prawidłowo działające sprzęgło umożliwia też płynne ruszanie autem i zmianę biegów. Niestety wiele osób zapomina o prawidłowej eksploatacji sprzęgła samochodowego, co może się też przekładać na stan koła dwumasowego. To z kolei może skutkować nieprzyjemnymi drganiami podczas jazdy, a nawet uszkodzeniem skrzyni biegów. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby uruchamiać i wyłączać silnik przy wciśniętym sprzęgle. Warto też unikać jazdy na skrajnie niskich obrotach. Dzięki temu można zapobiec poważnym awariom i kosztownym naprawom.
Kiedy wykonać regenerację koła dwumasowego i na czym ona polega?
Uszkodzone koło dwumasowe może charakteryzować się typowymi objawami, do których można zaliczyć nadmierne drgania w okolicy silnika, szarpanie podczas ruszania, czy trudności ze zmianą biegów. Ważne jest, aby w przypadku zauważenia niepokojących objawów zgłosić się do profesjonalnego serwisu samochodowego, który wykona regenerację koła dwumasowego. Usługa to polega na wymianie zniszczonych części, wyszlifowaniu tarczy koła i nitowaniu. Dodatkowo podczas regeneracji koła dwumasowego specjaliści wykonują testy, które mają na celu dokonanie oceny sprawności nowego koła dwumasowego.