Fakty i mity na temat kół dwumasowych
Koło dwumasowe to ważny element przeniesienia napędu w samochodzie. Jego celem jest tłumienie drgań generowanych przez silnik podczas jazdy. Koło dwumasowe znajduje się pomiędzy sprzęgłem a silnikiem, gdzie jest stale narażone na liczne obciążenia. Co warto wiedzieć o kole dwumasowym? Jakie są fakty i mity na jego temat? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na te pytania.
Jakie są popularne mity na temat koła dwumasowego?
Popularnym mitem na temat koła dwumasowego jest informacja, że element ten jest niezawodny i odporny na wszelkie obciążenia. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż koło dwumasowe, podobnie jak pozostałe elementy układu napędowego ulega zużyciu wraz z eksploatacją auta. Co więcej, w takiej sytuacji często konieczne jest wykonanie regeneracji koła dwumasowego. Kolejnym mitem jest, że koło dwumasowe nie ma wpływu na działanie poszczególnych elementów samochodu. Jak się okazuje, dzięki tłumieniu drgań koło dwumasowe zabezpiecza skrzynię biegów i inne połączone części przed uszkodzeniami mechanicznymi.
O czym warto pamiętać w przypadku koła dwumasowego?
Prawidłowo działające koło dwumasowe nie tylko tłumi wibracje, ale też odciąża silnik i zabezpiecza poszczególne podzespoły należące do układu napędowego. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby dbać o poprawną eksploatację samochodu i technikę jazdy. Zalecane jest uruchamianie silnika przy wciśniętym sprzęgle. Dodatkowo należy unikać gwałtownego ruszania i zbyt szybkiego zwalniania sprzęgła. Ponadto należy unikać jazdy na skrajnie niskich obrotach. Warto też pamiętać o tym, że koło dwumasowe może wymagać regeneracji w sytuacji, gdy pojawia się hałas dobiegający z okolic skrzyni biegów lub pojawiają się problemy ze zmianą biegów.