Jak działa koło dwumasowe?
Jednym z kluczowych elementów samochodu jest koło dwumasowe. Uważa się, że koło dwumasowe jest też jednym z najdroższych elementów silnika, na co mają wpływ m.in. koszty jego wymiany oraz skutki, jakie wiążą się z dotyczącymi go usterkami. Sposobem zapobiegania usterkom jest regeneracja koła dwumasowego, dzięki której dbamy o prawidłowe działanie układu napędowego. Wyjaśniamy, na jakich zasadach działa koło dwumasowe.
Jak zbudowane jest koło dwumasowe?
Każdy kierowca powinien zapoznać się z budową i działaniem podstawowych części samochodowych. Dzięki temu łatwiej rozpozna oznaki ich zużycia oraz uniknie częstych, drogich usterek, które związane są m.in. z nieprawidłowym użytkowaniem pojazdu.
Koło dwumasowe to ważna część układu napędowego. Jest ono układem zamkniętym i składa się z dwóch mas, czyli masy pierwotnej i wtórnej. Masa pierwotna połączona jest z wałem napędowym, a masa wtórna łączy się z tarczą sprzęgłową. Budowa koła dwumasowego może być inna, w zależności od rodzaju silnika, jednak zawsze spełnia ono taką samą funkcję i działa w podobny sposób.
Na jakiej zasadzie działa koło dwumasowe?
W dużym uproszczeniu, koło dwumasowe reguluje pracę silnika oraz skrzyni biegów i jest jednym z rodzajów kół zamachowych. Główną funkcją koła dwumasowego jest zapobieganie wahaniom prędkości kątowej wału korbowego. Działanie koła dwumasowego polega na tym, że większa i cięższa masa pierwotna napędzana jest przez pracę silnika. Kolejny element koła dwumasowego to tarcza zabierakowa, która przekazuje moment obrotowy na skrzynię biegów. Jest to możliwe za pośrednictwem masy wtórnej, która połączona jest z kolejnym elementem układu napędowego, czyli tarczą sprzęgła. Głównym zadaniem koła dwumasowego jest neutralizacja drgań oraz wibracji silnika, które wpływają na szybkie zużywanie się poszczególnych części układu napędowego. Nasi Klienci mogą skorzystać z usługi regeneracji koła dwumasowego, dzięki której możliwe jest uniknięcie znacznych wydatków związanych z zakupem nowych części oraz wymianą nadmiernie zużytych lub uszkodzonych elementów układu napędowego. Regeneracja koła dwumasowego to skuteczny sposób dbania o stan silnika oraz skrzyni biegów. Trzeba wiedzieć, że uszkodzimy silnik oraz skrzynia biegów łączą się z dużymi wydatkami, więc nie warto oszczędzać na wizytach u mechanika i rezygnować z niezbędnych przeglądów oraz napraw.