Jak koło dwumasowe wpływa na skrzynię biegów w aucie?
Koło dwumasowe to ważny element auta, który jest częścią układu przeniesienia napędu. Umiejscowione jest ono między sprzęgłem a silnikiem, a jego zadaniem jest eliminacja drgań pojawiających się przy niskich obrotach silnika. Co ciekawe, prawidłowo działające koło dwumasowe wpływa też na żywotność skrzyni biegów. Sprawdź sam, kiedy warto zdecydować się na regenerację koła dwumasowego i jaką funkcję pełni ono w samochodzie.
Do czego służy koło dwumasowe?
Koło dwumasowe to jeden z kluczowych elementów pojazdu, który reguluje pracę silnika i skrzyni biegów. Podstawową funkcją koła zamachowego jest zapobieganie różnicom prędkości kątowej wału korbowego i neutralizacja drgań silnika. Co więcej, jednym z elementów koła zamachowego jest tarcza zabierakowa, która przekazuje moment obrotowy na skrzynię biegów. Ponadto dzięki tłumieniu drgań koło dwumasowe skutecznie zabezpiecza skrzynię biegów i inne połączone podzespoły przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu można wydłużyć żywotność poszczególnych elementów pojazdu i uniknąć kosztownych napraw.
Kiedy warto wykonać regenerację koła dwumasowego?
Koło dwumasowe jest elementem, który naturalnie zużywa się podczas eksploatacji pojazdu. Jednak zdarza się, że ulega on awarii w wyniku niewłaściwego użytkowaniu samochodu. Do niepokojących objawów, które mogą sugerować usterkę koła dwumasowego, należą hałasy i stuki dochodzące z silnika oraz jego nierówna praca na biegu jałowym. Regeneracja koła dwumasowego może okazać się konieczna, gdy pojazd szarpie podczas ruszania i pojawiają się trudności ze zmianą biegów. Kolejnym objawem uszkodzenia koła dwumasowego są nadmierne drgania w okolicy silnika i charakterystyczne stukanie podczas zapłonu.