Jak obecność koła dwumasowego wpływa na zachowanie pojazdu?
Koło dwumasowe montowane jest układzie napędowym w celu tłumienia drgań. Obecność takiego elementu pozwala na zwiększenie komfortu jazdy. Dwumasa instalowana jest w wielu nowoczesnych autach.
Czym jest koło dwumasowe?
Koło dwumasowe jest częścią składową układu napędowego. Ten element znajduje się między silnikiem, a skrzynią biegów i współpracuje z rozrusznikiem. Koło dwumasowe pozwala na przeniesienie większych mocy niż w klasycznym układzie ze sztywnym kołem, które tej możliwości nie dają. Dodatkowo stwarza możliwość na krótkotrwałe magazynowanie energii kinetycznej. Samochód, dzięki temu zachowuje moc podczas większych obciążeń, a także pracuje równo na wolnych obrotach. Poza tym koło dwumasowe chroni silnik i skrzynię biegów przed uszkodzeniami. Zwykłe koło sztywne, czyli jednomasowe jest obecnie nadal montowane w niektórych autach, ale nie spełnia ono wszystkich zasad związanych z tłumieniem drgań. Poziom komfortu użytkowania takiego pojazdu jest zdecydowanie niższy, a dodatkowo obciążenia przekazywane do układu napędowego są większe.
Jaką funkcję spełnia koło dwumasowe w aucie?
Najważniejszym zadaniem koła dwumasowego jest tłumienie drgań w samochodzie. Praca silnika generuje drgania, które dalej są przenoszone na układ napędowy, karoserię oraz do środka pojazdu. Dwumasa natomiast jest odpowiedzialna za łagodzenie drgań, jakie wywołuje jednostka napędowa. Posiadanie samochodu z kołem dwumasowym w zdecydowany sposób poprawia komfort jazdy, ale niestety wiąże się z większymi kosztami obsługi. Ten element układu napędowego należy systematycznie poddawać regeneracji lub wymianie. Wszelkiego typu niepokojące stuki pochodzące ze skrzyni biegów, a także nierówna praca lub drgania na jałowym biegu mogą świadczyć o konieczności naprawy, lub wymiany koła dwumasowego. Należy to zrobić jak najszybciej nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i kwestii ekonomicznych. Doświadczeni fachowcy firmy Regro potrafią rozpoznać i naprawić powstałe uszkodzenie.