Kiedy sprzęgło kwalifikuje się wyłącznie do wymiany?
Zadaniem sprzęgła jest przekazywanie momentu obrotowego z wału napędowego na wał napędzany. Sprawne sprzęgło umożliwi też płynną zmianę biegów i zatrzymanie pojazdu. Niestety czasem zdarza się, że sprzęgło ulega awarii. Kiedy kwalifikuje się ono do wymiany? Czy zawsze możliwe jest wykonanie regeneracji sprzęgła? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym odpowiadamy na te pytania!
Jakie objawy świadczą o uszkodzeniu sprzęgła?
Uszkodzone sprzęgło stanowi poważny problem i zagrożenie dla kierowcy. Do najczęstszych objawów awarii sprzęgła zalicza się problemy przy ruszaniu i przyspieszaniu. W takim przypadku auto szarpie i generuje charakterystyczne drgania. Sygnałem, który może świadczyć o uszkodzeniu sprzęgła, jest też problem ze zmianą biegów i specyficzny zapach podczas gwałtownego ruszania autem. Objawem uszkodzonego sprzęgła jest też szybki wzrost obrotów przy jednoczesnym powolnym nabieraniu prędkości. Niestety czasem zdarza się, że pojawiają się też problemy, takie jak uszkodzenie tarczy sprzęgła lub uszkodzenia mechaniczne. W takim przypadku sprzęgło kwalifikuje się wyłącznie do wymiany.
Na czym polega regeneracja sprzęgła i czy zawsze można ją wykonać?
Regeneracja sprzęgła to usługa, z której można skorzystać w przypadku standardowego zużycia sprzęgła. Ważne jest, aby regenerację wykonać w sprawdzonym serwisie, który uwzględnia zastosowanie wyłącznie oryginalnych podzespołów oznaczonych certyfikatami UE. Regeneracja sprzęgła rozpoczyna się od jego demontażu i oceny uszkodzeń. Następnie fachowcy wymieniają uszkodzone elementy sprzęgła i zastępują je nowymi. Po wymianie lub naprawie uszkodzonych elementów specjaliści dokładnie czyszczą i smarują elementy sprzęgła, aby zapewnić jego sprawne działanie i dłuższą żywotność.